Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Cesta k optimálnemu domu PDF Print E-mail
Written by Milan Rusko   
Stiahnuť dokument

Cesta k optimálnemu domu

alebo prečo je Energeticky pasívny dom ten správny koncept.


Intenzívne hľadanie odpovede na otázku ako stavať domy lepšie či dokonca najlepšie s pohľadu energetickej efektívnosti, naštartovala druhá ropná kríza v 70-tych rokoch. Vtedy to však bola téma pre akademické hlavy profesorov a ľudí ktorí si uvedomovali širší kontext tzv. trvalo-udržateľného rozvoja. Dnes je to však téma nás všetkých. Dnes ide nielen o naše peňaženky, teda účty za energie. Ide i o odvahu, či potrebu postaviť sa výzve na ekologické bývanie, šetrné k prírodným zdrojom skutočne reálne.

Cieľom je teda nájsť také riešenie, ktoré by za únosné množstvo peňazí prinieslo dom poskytujúci čo naviac „muziky“. Teda najmä v podobe úspor energie = financií, no i zvýšenia kvality bývania. A ruka v ruke s tým i minimalizáciu produkcie CO2. Otázka teda znie: aký dobrý dom je dosť dobrý?


Samozrejme teoreticky je to ten najúspornejší. No reálne zároveň taký ktorý si môžeme dovoliť zafinancovať. Teda rozhodujúcim faktorom pre dobré riešenie je určite i efektivita a výška vynaložených investícií. Je zrejmé, čim nižšiu potrebu tepla od domu požadujeme tým vyššie sú investičné nároky na jeho výstavbu. Pridávate hrúbku tepelnej izolácie, použijete špičkový kondenzačný kotol, meníte okná i dvere za kvalitnejšie dopĺňate dom o systém núteného vetrania. Vyzerá to tak, že to nemá jasné hranice....a cena domu výrazne rastie.

Avšak na tejto ceste rastúcich nákladov za dom, a pomaly klesajúcich účtov za energie existuje zaujímavý „svetlý bod“. V ňom zrazu naviac náklady za dom môžu rázne poklesnúť pri zachovaní dosiahnutej nízkej potreby tepla na vykurovanie.

A v tom presne je celý vtip myšlienky energeticky pasívneho domu. Zakladá sa na pomerne veľmi jednoduchej úvahe: Ak totiž dotiahnime „zaizolovanosť“ domu, a teda tým jeho potrebu tepla k tak nízkej hodnote, že nám na jeho vykurovanie postačí ohriať vzduch. Tým oproti nízko-energetickým domom získame jasnú ekonomickú výhodu. Pretože na vykurovanie v takomto energeticky pasívnom dome nám postačí jedna vetracia jednotka s rekuperáciou a dohrevom vzduchu. V tom momente môžeme spokojne zabudnúť na klasické radiátory, rozvody ÚK či „podlahovku“. Nepotrebujeme k nemu ani kotol, komín a dokonca ani plynovú prípojku. Teda všetko nie lacné zariadenia ktoré klasický dnešný dom, avšak i nízko-energetický dom potrebujú.

No a to je ten spomínaný „Svetlý bod“ na krivke nákladov. Jeho čaro sa potom skrýva v tom, že ak sa nám ho podarí dosiahnuť, usporí nám to výraznú časť naviac nákladov ktoré musíme vynaložiť na potrebné vynikajúce zateplenie, veľmi kvalitné okná i dvere a najmä za vetraciu jednotku.


Aby sme sa však „dostali“ tam kam chceme je vyžadovaný skutočne komplexný prístup. Kolískou takýchto domov pre bežnú stavebnú prax bol tím špecialistov s Passivhaus Institut Darmstadte na čele ktorého stál Dr. Wolfgang Feist. Ten vyvinul a začiatkom 90-tych rokov i postavil v Nemecku jeden s prvých „sériových“ domov zhmotňujúci túto myšlienku. A tento koncept dostal meno Energeticky pasívny dom (EPD). Ucelený systém, metodiku výpočtov a zásady návrhu i realizácie, za posledných 15 rokov rozvíjali a zdokonaľovali desiatky architektov a stavbárov najmä v Nemecku a Rakúsku. Dnes už realizované objekty EPD v týchto krajinách – rodinné domy, bytové domy ale i administratívne budovy a školy v týchto krajinách počítame na stovky.

K nám dnes teda prichádza už overený koncept ktorý ponúka odpovede na otázky. A najmä prináša vynikajúce výsledky, preukázané niekoľko ročnými meraniami prevádzky takýchto objektov. Vrátene skutočne vysokej spokojnosti obyvateľov takýchto domov. Tí sa zhodujú v názore, že ak by stavali druhý krát iný ako pasívny dom by už určite nechceli.

Výnimočnosť pasívneho domu má však i svoje úskalia. A to najmä v oblasti nárokov na špičkovú kvalitu projektu, kvalitu prác stavebných firiem a i v nárokoch na investičné náklady. Dobrý projekt pasívneho domu vyžaduje pri jeho tvorbe podstatne viac vedomostí od architekta, stavebných „profesistov“ i ostatných členov projekčného teamu. Veď EPD by mal mať všetko dobré s „normálneho“ domu - výbornú vnútornú dispozíciu, dostatok priestoru, i pohľadný design. Mal by byť postavený s materiálov šetrnejších k životnému prostrediu , vytvárajúcich zdravé bývanie a s ohľadom na optimálne využitie slnečného žiarenia. No zároveň sa jeho tepelná strata i v najtuhších mrazoch musí pohybovať okolo 10W na 1 m2. Teda čísla vyplývajúceho s podmienky efektívneho vykurovania vzduchom. Čo je pri bežnom, 150m2 dome približne 1500W! Ak má teda na zohrievanie celého domu postačiť výkon slabšej varnej konvice či žehličky, je zrejmé, že to vyžaduje od architekta špičkové know-how. No treba zdôrazniť , že takého domy skutočne v reály fungujú. A život v nich je veľmi príjemný až vynikajúci.

V neposlednom rade každá „sranda“ niečo stojí. Bohužiaľ najmä „vďaka“ nulovej dotačnej politike Slovenskej vlády, a tiež vyššiemu podielu ceny materiálov na celkovej investícií do domu, treba dnes u nás rátať pri stavbe EPD s približne 35% nákladmi naviac oproti klasickému porovnateľnému domu. V susednom Rakúsku sú v tomto kus ďalej. Vďaka dotačnej politike vlády a aj iným pomerom na stavebnom trhu je miera zvýšenia nákladov EPD na úrovni 7% oproti klasickej novostavbe. S predchádzajúcich riadkov, je však zrejmé, že ak sa rozhodneme investovať do energeticky úspornejšieho riešenia, je najefektívnejším riešením práve koncept EPD. A to najmä v porovnaní s nízko-energetickým domami.


Know-how, ako postaviť dobrý energeticky pasívny dom začína byť dnes dostupné i na Slovensku. Jeho šíreniu sa na u nás systematicky venuje od roku 2005 Inštitút pre energeticky pasívne domy (iEPD). Bohužiaľ najmä s uvedených dôvodov až teraz vznikajú prvé seriózne realizácie domov ktoré skutočne spĺňajú všetky požiadavky kladené na EPD. Ak by sme ich zhrnuli, tak základné požiadavky nevyhnutné pre dosiahnutie „svetlý bodu“, teda konceptu energeticky pasívneho domu sú dve:

  • merná potreba tepla* na vykurovanie objektu neprekračuje 15 kWh/m2 za rok

  • prienik vzduchu netesnosťami musí byť menší ako 0,6-násobok objemu budovy za 1 hodinu pri rozdiele tlakov vonkajšieho a vnútorneho vzduchu 50Pa, t.j. n50 < 0,6 /h (Blower-door test)

* - pre porovnateľnosť objektov navzájom je určená pre pasívne domy štandartizovaným výpočtom v softvéri PHPP (Passivhaus Projektierungs Paket).


EPD je teda dom ktorý ušetrí 4/5 tepla potrebného na vykurovanie dnešných slušných novostavieb. Budete sa v ňom cítiť výborne v zime i v lete. Ráno sa budete prebúdzať v spálni plnej nevydýchaného čerstvého vzduchu . A to i v zime pri zatvorených oknách. Jednoducho je to dom ktorý prináša zdravé a kvalitnejšie bývanie. Zároveň faktúry za enegie, teda výlučne za elektriku sa budú pohybovať okolo 5500kWh za rok (dnes ~ 20000Sk/rok). Čo určite ceníte najmä na dôchodku.

To všetko vás bude dnes, keď idete investovať do stavby domu na viac ako 30 rokov stáť cca o tretinu viac peňazí a kus osobnej angažovanosti spojenej s náročnejšou prípravou projektu.

No a to stojí určite za zváženie.


-ml-

Last Updated on Monday, 19 November 2007 10:58
 
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie