Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Cesta Príchod jari - znovuzrodenie prírody aj nás alebo Tajomstvo Veľkej Noci
Príchod jari - znovuzrodenie prírody aj nás alebo Tajomstvo Veľkej Noci PDF Print E-mail
Written by Milan Rusko   
Príchod jari - znovuzrodenie prírody aj nás
alebo
Tajomstvo Veľkej Noci
 
Čo je Veľká Noc? Sviatok jarnej rovnodennosti slnka, sviatok mesačného splnu, sviatok východu Židov z Egypta (exodus - pesah), sviatok zmŕtvychvstania Krista. Všetko to so sebou súvisí a tvorí jeden celok.
 
Tým celkom je vstanie z mŕtvych nás samých, oživenie ducha života v nás, príchod jari do našich životov, exodus z utrpenia a z bezmocnosti smerom k zasľúbenej zemi duchovnej pohody, šťastia a radosti a nakoniec spln - splnenie našich tajných túžob.
Príchod jari
Máme oslavovať a pripomínať si znovuzrodenie prírody aj seba samého? Vnímame jar? Čo pre nás znamená jar v našich životoch? A chceme vôbec uniknúť zo zimy k niečomu krajšiemu, bohatšiemu na farby aj na ovocie, čo nazývame letom? Čo znamená zima v našich životoch a čo znamená leto? Vieme aspoň tú zimu pomenovať? A máme aspoň akú-takú predstavu, ako vyzerá leto?
 
Ak sme pochopili rozdiel medzi zimou a letom, hľadáme, ako zime uniknúť, hľadáme exodus. Kedy už príde Mojžiš, ktorý nás odtiaľto vyvedie? A príde vôbec, keď sme ho vyhnali našim nepochopením, a on musel ujsť z kráľovského paláca na púšť ovce pásť? Kde je teda ten Mojžiš, ktorý nás vyvedie z otroctva a ukáže cestu do zasľúbenej zeme podobnej záhrade rajskej? Čakáte na nejakého vodcu alebo máte dostatok sebadôvery a schopnosti spolupráce aj bez vodcov? Nie je Mojžiš už tu prítomný v nás samých, ak sme sami plní túžby po kráse a vieme spolupracovať a tvoriť jeden ľud?
Exodus z Egypta
Nestačí však rovnodennosť slnka, treba počkať na spln mesiaca. Nestačí naše pochopenie rozdielu medzi zimou a letom, medzi Egyptom a Kanaanom, medzi otroctvom a slobodou, treba počkať na plnosť nášho podvedomia a na príhodný čas.
 
No baran musí byť jednoznačne zabitý. Žeby baran našej bujarosti? Jeho krvou treba pomazať naše dvere. Žeby bolo treba trochu si pustiť žilou, odpustiť si nejaké vystrájania a niečo aj obetovať? A neberme so sebou drahé zákusky, len nekvasený chlieb. Nie prepych, len jednoduchosť a skromnosť.
 
A potom zaznie signál k odchodu. Ideme! Von z Egypta! No nemyslite, že za hranicami Egypta čaká rajská záhrada. Tam je prosím púšť. Kto neprejde cez púšť, nezaslúži si zasľúbenú zem. Púšť prečistí, púsť priblíži hlbšie k poznaniu svojej podstaty a svojich možností.
 
Nenechávajme svoje srdce v Egypte. Ak sa nedokážeme všetkého egyptského pohodlia vzdať, radšej tam zostaňme a netrápme sa zbytočne na púšti, ktorou neprejdeme. A nekradnime Egypťanom ich zlato, a nerobme si z neho zlaté teľa. Zlato patrí Egyptu, nám patrí Eden.
 
Byť na púšti znamená ukrižovať starého človeka v nás. Odovzdať svoj život Prozreteľnosti Osudu a ponechať len to, čo ona sama chce vzkriesiť z mŕtvych. Môže sa zdať, že sme umreli, ale my žijeme, žije v nás to, čo nikdy nemôže zahynúť, čo je nezničiteľné, podstata nášho Bytia.
Záhrada rajská
 
Po Veľkej Noci svitne Veľký Deň.....
 
Pekné veľkonočné svatky želá Milan Rusko
Last Updated on Wednesday, 04 April 2007 20:24
 
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie