Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Christianity and environment ECEN Laudato Si a praktická ochrana životného prostredia
Laudato Si a praktická ochrana životného prostredia PDF Print E-mail
Written by Daniel Lešinský   

Rok 2015 bol výnimočný aj vydaním prelomovej encykliky pápeža katolíckej cirkvi (ca 1,2 mld. obyvateľov) Františka – Laudato Si (Buď pochválený). Táto encyklika je zameraná na ochranu nášho spoločného domova, Zeme, na ktorej – ak chceme my a predovšetkým naše deti a naše vnúčatá prežiť, musíme zmeniť smer a spôsob života. Ako? Hlavne v praktickom živote, o tom píše pápež František vo svojej encyklike Laudato Si publikovanej v júni 2015, že máme chrániť klímu, biodiverzitu, vodu, triediť odpady, šetriť energiou, využívať verejnú dopravu, diverzifikovať poľnohospodársku produkciu... Ale aj o tom ako dôležité je byť dobrovoľne skromný, ako byť pri takomto prístupe šťastný, ako pristupovať k súkromnému vlastníctvu, kde sú riziká a kde riešenia v súčasnom globalizovanom svete postavenom na konzume, či konzumizme, svete sociálnych priepastí... Že problém súčasnej degradácie Zeme i ľudskej spoločnosti je problémom každého a kresťania by mali ísť príkladom. Veríme že i katolícka cirkev na Slovensku aktívne preberie odkazy pápeža Františka a začne ich napĺňať v reálnom každodennom živote či už na farách, v kláštoroch, v kostoloch, v cirkevných lesoch, na poľnohospodárskej pôde – možností ale aj potrieb je nekonečne veľa.

Encyklika je v tlačenej verzii publikovaná už aj v slovenskom jazyku; v elektronickej verzii je stiahnuteľná bezplatne v českom jazyku, aj ako e-publikácia aj ako texty do mobilu (napr. TU).

Princípy, problémy i riešenia boli prezentované 09.12.2015 na celoslovenskej konferencii Ovocinárskej únie SR v Piešťanoch, prezentáciu „Laudato Si, Encyklika pápeža Františka alebo zamyslenie nad Životným prostredím v úlohe ovocinára“ v .pdf formáte nájdete priloženú pod článkom. 

Attachments:
Download this file (0. Laudato Si alebo ZP v zivote ovocinára - dec 2015, DL.pdf)Laudato Si - prezentácia 2128 Kb
Last Updated on Thursday, 21 June 2018 14:01
 
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie