Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Čaro Vianoc PDF Print E-mail
Written by Milan Rusko   
Čaro Vianoc.
 
Sme v ťažkej situácii. Už od leta sa na nás slnko hnevá. Zo dňa na deň ubúda jeho tepla a noci sa predlžujú. Nechápeme, prečo nás slnko nemá rado a vôbec nevieme, či nás chce opustiť navždy. Vonku nenachádzame potravu a musíme sa chúliť vo svojich brlôžkoch pri teple ohňa. Nemôžme si ľahnúť len tak pod strom, lebo by sme zamrzli. Nemôžme behať vonku len tak naľahko, ale musíme sa naobliekať. Bojíme sa nedostatku a biedy a preto sa u nás rozmohla chamtivosť. Každý sa snaží uchmatnúť si čo najviac na úkor druhých, lebo každý má strach z nedostatku.
 
Existujú však proroctvá, že sa to všetko zmení. Vraj príde deň D, kedy sa slnko znovu narodí, vo všetkej tej biede a chudobe začne sa na nás usmievať a začne znova narastať. Mnohí tomuto proroctvu neveria, lebo nič takého okolo seba nepozorujú. Vidia nedostatok svetla, ktorým vidíme a tepla, ktoré nás hreje a teší a pochybujú, že by sa niečo zmenilo. Predsa však medzi nami existuje nepočetná skupinka, ktorá verí, že slnko sa navráti.
 
Tak hovoria, že slnko sa iste navráti, veď keby nie slnka, ani my by sme tu vôbec neboli a nebolo by nikoho, kto by bol smutný z nedostatku slnka, svetla a tepla. A keď už tu slnko je, prečo by nám nedalo všetko, čo k životu potrebujeme a po čom túžime? Už to, že túžime po slnku a jeho daroch, je dôkazom, že slnko existuje aj v plnosti, nielen v nedostatku. Tak títo veriaci hovoria, že slnko sa nám len na čas schovalo, aby sme zakúsili aj túto skutočnosť, tento nedostatok, túto nedokonalosť, aby naša radosť z jeho lúčov bola o to väčšia, keď sa k nám navráti.
 
Slnko, vráť sa k nám! Prines viac svetla múdrosti a viac tepla láskavosti, prines potravu, prines bosé šantenie na lúke, prines rozmanitosť kvitnúceho života a plnú radosť. Prines nám pochopenie a poznanie, že bez teba by sme aj tak neboli, že nie sme siroty odsúdené sami na seba, ale že sme tu ako dôsledok tvojho pôsobenia...
 
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie