Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Film Avatar vyvolal odozvy PDF Print E-mail
Written by Administrátor   
Trojhodinový 3D sci-fi-eko film Jamesa Camerona Avatar útočí na prvé miesto. Za 6 týždňov zarobil 1,8 miliardy dolárov, pričom výroba stála 240 a reklama 150 miliónov. No (zohľadniac infláciu doláru či počet predaných vstupeniek) k reálne najziskovejším či najpozeranejším filmom má ešte ďaleko. Film je sci-fi aj z pohľadu zavádzania nových 3D technológií a počítačových animácií. Zaujímavá je prepracovanosť detailov - ekosystém aj cudzí jazyk. Podobá sa filmu Pocahontas. V jednoduchom ale silnom príbehu z inej planéty odsudzuje koristníctvo ľudskej civilizácie, ktoré vedie k zabíjaniu a k ničeniu prekrásnej prírody, zdôrazňuje posvätnosť spojitosti ľudí s prírodou a aj spojitosti ľudí medzi sebou. Film vrcholí záverečným, 20 minútovým Armagedonom - bojom dobra a zla.

V Číne film zarobil 40 miliónov dolárov za prvých 8 dní. Lístok na 3D verziu v Pekingu stojí 22 dolárov. Slovenské a české médiá kritizujú Čínu za predčasné stiahnutie 2D verzie filmu, no neuverejňujú oficiálne čínske stanovisko, takže z toho o Číne nevieme nič, zato o jednostrannosti slovenských médií veľa.

Bolívijský prezident Evo Moráles ocenil propagáciu ochrany prírody a protikapitalistický postoj filmu. Film jasne pripomína odpor latino-američanov proti svojvôli amerických nadnárodných ťažiarskych korporácií.
Podľa petrohradských komunistov Cameron ukradol myšlienky sovietskych sci-fi autorov Jefremova a bratov Strugackých. Oba vatikánske denníky kritizujú film za povrchnosť posolstva, málo pravdivých emócií a uctievanie prírody ako božstva. Oznamovateľ pôvodného prírodného slovienskeho duchovna, Miroslav Žiarislav Švický vidí vo filme predzvesť budúceho tisícročia uctievania Matky Zeme a nelení skritizovať Vatikán za jeho potláčanie...

Otázky
No a my v čajovni sa pýtame: Skutočne je ľudstvo vo svojej chamtivosti schopné zničiť Krásu a Súlad? Čo je toho príčinou a čo s tým môžme urobiť? Aké miesto má uctievanie Matky Zeme a duchov prírody v spiritualite človeka?
Ale aj: Môžu sa filmové efekty stať drogou? Aký podiel majú filmové efekty na kradnutí vnímania krásy v každodennosti okolo seba? A aký podiel majú na kradnutí fantázie a vlastnej obrazotvornosti nás všetkých? Bažia ľudia viac za efektami alebo za myšlienkovým posolstvom? Prečo na to, kde kedysi stačil ľuďom jeden rozprávač (v dobe rozprávok Dobšinského či príbehov Tisíc a jednej noci), treba dnes vynaložiť skoro pol miliardy dolárov? Môže technika podporiť alebo skôr potlačiť to Živé v nás? Nie je zvláštne, že v dobe odcudzenia sa realite a sebe navzájom, hľadajú ľudia únik vo filmoch? A hlavne: Vieme prejsť od snívania vo filmoch k reálnemu snívaniu vlastnej každodennosti???

A napadlo vás posolstvo filmu otočiť? Nie je tým drahým kameňom na Pandore zisk filmových producentov? Prvotriedna vojenská technika použitá na ochranu ťažby nie sú práve drahé filmové efekty? Prírodný kmeň Na'vi nie je vlastne to naše krajšie a skutočné Ja, ktoré si nedá kvôli hmotnému zisku vziať krásu a súlad? Ich spätosť s prírodou nie je vlastne naše vnímanie prirodzenosti bytia, krásy v každodennosti, neobyčajnosti vo všednosti, bez filmov a drahých efektov? A záverečný Armagedon nie je vlastne to naše rozhodnutie spravovať si planétu svojho vnútra sami?

Veď predsa môj aj Tvoj príbeh Života je jedinečný a nedá sa reprodukovať kopírovaním filmového záznamu...


Milan Rusko

Last Updated on Friday, 12 February 2010 00:29
 
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie