Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Osobnosti Krishnamurti - TAJOMSTVO GURUOV
Krishnamurti - TAJOMSTVO GURUOV PDF Print E-mail
Written by Milan Rusko   
Krishnamurti - TAJOMSTVO GURUOV
 
Otázku pravdy vám nemôžu zodpovedať knihy, kňazi, filozofovia či spasitelia. Odpoveď môžete nájsť len vy sami, nikdo iný. Preto je nutné poznať sám seba. Kdo sa chce učiť poznávať seba samého od druhých, zostane človekom z druhej ruky. Ľudia v zásade fungujú v rámci nejakej autoritatívnej formule a ideológie. Ale v okamihu, keď zretelne vidíte, že otázka – ako sa mám zmeniť, ustavuje autoritu, skončili ste s tým raz a prevždy.

Nie je možné závisieť na tradícii, lebo so sebou nesie obrovskú lenivosť, poslušnosť a prežívanie daného stavu. Nedá sa prizvať pomoc – žiadny guru, boh, viera, systém, nič, čo by ma ovplivňovalo a z vonkajška k čomukoľvek nútilo. **Čo sa stane potom?** Ak ste sa dokázali autorít zbaviť znamená to, že sa už nebojíte. Keď sa táto energia po odhodení balastu prejaví, uskutoční sa vo vás zásadný obrat, o ktorý sa vy sami nemúsite vôbec pokúšať! Ste ponechání sami sebe – to je skutočná situácia človeka, ktorý sa týmito vecami vážne zaoberá. A pretože nečakáte od nikoho pomoc, ste voľní – slobodní, aby ste objavovali. Mimochodom sloboda znamená niečo úplne iné než to, čoho sa dá dosiahnuť tzv. oslobodeneckým bojom. A kde je sloboda neexistuje dobré či zlé jednanie. Ste voľní a z tohoto priestoru jednáte. Pre strach v ňom nie je miesto. A myseľ, ktorá nemá strach, je schopná veľkej lásky. A láska môže, čo chce. (Tu pozor - môže, ale nechce robiť nič zlého - Milan Rusko)

Poznávať sám seba sa nenaučíte ani odo mňa ani od psychoanalytikov či filozofov – to by ste sa naučili niečo o nich a nie to, čo ste vy sami. Ak ste teda pochopili **nutnosť vonkajšej nezávislosti, aby v samom jadre ľudskej psyché došlo k premene,** máte pred sebou ďalší, ďaleko väčší problém – vnútornú autoritu – autoritu obmedzených osobných skúseností a nazhromaždených názorov, autoritu svojich znalostí, myšlienok a ideálov. Včera ste urobili istú skúsenosť, z ktorej ste si vzali ponaučenie a táto autorita včerajška je tak isto deštruktívna ako každá iná, stará napr. tisíc rokov. Zbaviť sa autority vlastnej aj cudzej, znamená zomrieť voči všetkému, čo bolo, takže myseľ je neustále svieža, stále mladá, nevinná, plná nadšenia a života. Iba v takomto stave má človek schopnosť učiť sa a pozerať. Vo chvíli keď sa začnete opravovať, uvediete na scénu ďalšiu autoritu – svoj dozor.
-------

Zdá se, že očividně nedokážete stát osamocen: slovo osamocen znamená zcela sám. Jste-li skutečně osamoceni, nenakaženi a pokud jste doopravdy svobodni, jste celistvou lidskou entitou, lidským světem. My však máme strach být osamoceni. Prispôsobivý človek nemôže dosiahnuť skutočnosť. **Na počiatku je teda odmietnutie tradičného prístupu ako niečo úplne falošného.** Pokiaľ ste zavrhli tradičné návyky, ste voľný a nebojíte sa. Spôsobili ste si tým sice dosť problémov a okolo seba veľkú nepristojnosť, ale oslobodili ste sa zo zajatia vo svojej prispôsobivosti. A náhle zistíte, že už nehľadáte. Je to prvá vec, ktorú sa treba naučiť. Pokiaľ hľadáte, blúmate iba okolo výkladných skríň.
-------

Neexistuje metoda sebepoznání! Hledání metody bez vyjímky ukazuje na přání dosáhnout určitého výsledku – a to je to, co všichni chceme. Následujeme autoritu a když snad ne autoritu osobnosti, tak alespoň autoritu systému, ideologie, protože si přejeme uspokojující výsledek, který by nás zabezpečil. Ve skutečnosti nechceme poznat sebe, své impulsy, reakce, celý svůj myšlenkový proces, vědomý i nevědomý, raději půjdeme za systémem, který nás ujišťuje, že dosáhneme výsledku. Leč jdeme-li za nějakým systémem, za nějakou metodou, musíme uznávat autoritu – učitele, gurua, spasitele, mistra – který nám zaručí to, co si přejeme, ale to ovšem není cesta k sebepoznání. **Autorita brání poznání sebe, že? Autorita svojí povahou brání plné bdělosti nad sebou a proto nakonec zničí svobodu.**
-------

Autorita prichádza ľahko, pretože ľudia si prajú, aby k nim bolo hovorené, aby boli vedení. Čím viacej sme si vedomí, že sme stratení a zmätení, tým viac dychtíme po tom, aby sme boli vedení. Nie je prostredníka medzi vami a skutočnosťou a ak je nejaký, zvádza vás na scestie, škodí vám – a je jedno či je to najvyšší spasiteľ či váš posledný guru alebo učiteľ. Ten, ktorý pozná, nepozná. Je dôležité zistiť, nie kdo je majster, svätý, vodca, ale prečo ich nasledujeme. Je to preto aby ste sa stali niekým, aby ste získali či dosiahli jasnosti. Pokiaľ si prajete stať sa niečím na ktorejkoľvek úrovni, ste pútaní biedou a zmätkom. Ustanovenie a nasledovanie autority je poprením porozumenia.

Myslíme si, že potrebujeme vodcov, guruov, majstrov, inak by sme boli úplne stratení. **Vyberáme vodcou zo svojho vlastného zmätku a teda sú tiež zmätení.** Žiadame, aby sme boli ovládnutí, utešení, posílení a potešení a teda vyberáme učiteľov, ktorý by nám poskytol všetko, po čom dychtíme. **Nepátrame po skutočnosti, ale ideme za potešením a vzrušením. V zásade vlastne vytvárame učiteľa, majstra k osláveniu vlastného JA.**

Môže nám niekto iný, akokoľvek veliký, pomocť nám v našej premene? Ak môže nie ste pretvorený, ste iba ovládnutí, ovplyvnení na nejaký čas, nie ste však premenení. My otročíme radi, radi sme niekým vlastnení, či už majstrom či niekým iným, pretože v tomto vlastnení je istota. Majter sa stáva útočišťom. Ak ste si raz vedomý toho čo je, ste oslobodený od toho, čo je. Je zvláštne, že následovníci sú radi ohlupovaní a riadení či už jemne alebo drsne. Vzťah žiak a majster je vzájomné využívanie, nemá nič spoločné so skutočnosťou. Naneštastie ako vykorisťujúci tak vykorisťovaný cítia sa povznesene vo svojom vzťahu. Pokiaľ existuje rozdiel medzi majstrom a žiakom, medzi skutočnosťou a vami samými, nemôže nastať porozumenie. V porozumení pravdy nie je majstra ani žiaka, ani pokroku, ani nízkeho. Pravda je porozumenie tomu, čo je od okamihu k okamihu, bez bremena či zbytku okamihu minulého.

Pokud však člověk získá vhled do podstaty náboženských struktur, které vymysleli lidé, jeho mysl se od nich okamžitě osvobodí. Pochopí-li tyranii svého gurua – i to jsou tyrané, poněvadž touží po moci, pozici a pouze oni vědí, ostatní nikoliv – pak nahlédl tyranii všech guruů. A proto nechodí od jednoho gurua ke druhému. Guru ničí žiakov a žiaci gurua. Nebuďte členem ničeho! Pochopte, jakou to má příčinu: nedokážeme stát sami, toužíme po podpoře, chceme sílu druhých a ztotožňovat se s nějakou skupinou nebo organizací. Názor, že musíme být součástí něčeho, protože jestliže člověk k něčemu náleží, dává mu to sílu, neustále přetrvává. Všechna náboženská kázání kněží či guruů jsou hlásána rozdělenými lidskými bytostmi. Ačkoliv říkají: „Jsme vysoko nahoře,“ stále jsou rozdělenými lidskými bytostmi.

Pravda je země bez cest. Pravda nemá cestu, v tom je jej krása. Je vlastným žitím. Cesta vedie iba k nehybnej mŕtvej veci. Ak zistíte, že pravda je niečo živého, niečo v pohybe, čo nemá pevné miesto a že to nenájdete v kostole, cirkvi ani vás k tomu neprivedie učiteľ, potom tiež zistíte, že táto živá vec je to, čo ste vy: vaša zlosť, násilie, zúfalstvo a starosti s ktorými žijete. Pravda je v porozumení tomu všetkému. Pro duchovní život nemůže být žádná legitimní autorita: žádná písma, žádný guru, žádný rozhodčí duchovního pokroku, žádná hierarchie. Každá lidská bytost si musí svobodu nalézt jinak.

Je zde příběh, který nečtete, protože jej sami diktujete. Chceme povedať, že majster neexistuje, že je ilúziou, že je niekto žiakom, že je to predstieranie?

Či existuje majster je úplne nedôležité. To je dôležité pre vykorisťovateľa, pre tajné školy a spoločnosti; ale pre človeka, ktorý hľadá pravdu, ktorá prináša najvyššie štastie je to totálne bezvýznamné. Chráňte sa človeka, ktorý vám ponúka odmenu v tomto či na onom svete.
-------

Jestliže bych předepisoval závěry, vzory a tak dále a přijímal bych žáky, nacházel by sem se ve stavu zkaženosti. Ak by som bol dostatočný blázon, aby som vám nejaký systém ponúkol a vy dostatočný šialenci, aby ste sa podľa neho riadili, iba by ste niečo napodobovali a kopírovali, niečomu sa podriadovali, čosi akceptovali. Pokiaľ to urobíte, ustavíte nad sebou autoritu niekoho druhého a medzi touto autoritou a vami bude okamžite rozpor. Čaká vás dvojaký život medzi ideológiou systému a vašou dennou existenciou. V snahe ideológii vyhovieť, potlačíte seba samého, ale pravdou nie je ideológia, ale to, čo ste.

Nachází se svoboda tam venku, nebo tady? Kde svobodu začnete hledat? Ve vnějším světě, kde vyjadřujete, cokoliv chcete, takzvaná individuální svoboda, nebo začíná svoboda uvnitř a následně se pak inteligentně projevuje navenek? Rozumíte mé otázce? Svoboda existuje jen tehdy, nejsem-li ve svém nitru zmatený a nejsem-li psychologicky a nábožensky polapen v žádné pasti – chápete? Pastí existuje nespočetně mnoho: guruové, spasitelé, kazatelé, výborné knihy, psychologové a psychiatři – všechno toto jsou pasti.
 
Jiddu Krishnamurti (v české traskripci Džiddu Krišnamúrti) se narodil r. 1895 v jihoindické Madanapalle, ležícím mezi Madrásem a Béngalúru, v ortodoxní hinduistické rodině chudého bráhmana.
      Ve věku čtrnácti let ho objevila Teosofická společnost v Adyaru u Madrásu a rozhodla se ho vychovat pro roli Světového učitele, jehož příchod tehdy očekávala. Chlapci se dostalo výchovy v nadreálném teosofickém stylu, později byl v Anglii zasvěcen do aristokratického způsobu života. Počátkem 20. let prošel intenzivní vnitřní přestavbou osobnosti, která ho přivedla k radikálně odlišným postojům, než zastávala Teosofická společnost. Proti všemu očekávání se proto r. 1929 od Teosofické společnosti odtrhnul, znechucen autoritářstvím, sledováním osobních zájmů a sklony k okultismu, které v ní panovaly. Prohlásil: "Trvám na tom, že pravda je země bez cest a nedojdete k ní žádným náboženstvím ani sektou." Jeho učení se tak stalo nezávislé, na rozdíl od principů teosofie úplně racionální, zcela v duchu starého Buddhova ponaučení: "Buď světlem sám sobě."
      Dalších padesát šest let pak Krishnamurti cestoval a přednášel o svém pojetí života v různých částech světa. Založil několik škol v Indii, USA a Anglii. Byl aktivní až téměř do konce svého života. Zemřel v Ojai v Kalifornii, v místě jedné ze svých škol.
Last Updated on Friday, 15 December 2006 13:49
 
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie