Členské organizácie a partneri Agro-eko fóra |
![]() |
![]() |
![]() |
Napísal Administrátor |
Členské organizácie Agro-eko fóra:
Partneri Agro-eko fóra:
Členské organizácie Agro-eko fóra:
Pestovanie ekologickej zeleniny systémom Agrokruh u nás zaviedol a rozvinul Ing. Ján Šlinský, vyštudovaný záhradík, ktorý pochádza z dedinky východného Slovenska Pavlovce nad Uhom. V priebehu sezony 2007 sme na lokalite Brnov les zrekultivovali 12 kruhov, ktoré sú pripravené na sezonu 2008. V tohtoročnej sezóne budeme pokračovať v rekultivácii a pestovaní tak ako to okolnosti a možnosti dovolia. Hlavne sa však už viac, ako doteraz, zamerame na overovanie najvhodnejšieho spôsobu distribucie vypestovanej zeleniny k odberateľom.
Ide nám o pozitívnu zmenu hodnôt ľudí a v súčasnosti obráteného rebríčka hodnôt - o obnovenie úcty k prírode a životu, obrat od konzumu a nadspotreby k rozumnej skromnosti, od agresivity k tolerancii, od konkurencie ku spolupráci, od honby za materiálnym blahobytom k rozvoju duchovných hodnôt a obnove komunity; smerom k trvalej udržateľnosti a etike. O decentralizáciu a demokraciu, napĺňanie potrieb ľudí vo väčšine z miestnych zdrojov, priblíženie rozhodovania bližšie k ľuďom, na miestnu úroveň. Názov (vo voľnom preklade Iná Možnosť) v plnej miere odzrkadľuje zámery združenia, ktoré sa nezaoberá iba environmentálnymi projektmi, ale i budovaním miestnej pospolitosti a zavádzaním prvkov alternatívnej ekonomiky do praxe a života sprvu iba našich členov a pozdejšie i sympatizantov myšlienok obnovy pospolitosti a vzájomnej pomoci. A tak nám popri už tradičných projektoch znižovania množstva odpadov či "odpadovej osvety" a prevádzky knižnice vznikli naše aktivity : "Vzájomná pomocnica" a "Potravinové družstvo". V máji roku 2004 sa niekoľkí aktivisti nášho združenia rozhodli pretaviť myšlienky spolupatričnosti, dôvery a harmónie do každodenného života v spoločnej pospolitosti s podobne eticky zmýšľajúcimi ľuďmi. Zakladajú preto v obci Brdárka zámernú komunitu - pospolitosť ľudí obývajúci spoločný priestor a zdieľajúcich spoločnú prácu na zmysluplných projektoch. Informácie o týchto aktivitách a sprievodných podujatiach nájdete na internetovej stránke www.alter-nativa.sk.
Centrum environmentálnych aktivít Centrum environmentálnych aktivít je mimovládna, nezisková organizácia (občianske združenie, založené v r. 1994), združujúca ľudí so záujmom o životné prostredie, o zvyšovanie kvality života v Trenčíne a o propagovanie a rozširovanie environmentálne únosného a zdravšieho spôsobu života. Zakladajúci člen Agro-eko-fóra, Spoločnosti environmentálne-výchovných organizácií Špirála a člen Zväzu Ekotrend.
CEPTA – Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy Občianske združenie CEPTA bolo založené v marci roku 2005 s cieľom podporovať trvaloudržateľný život a oficiálne zastrešiť viaceré neformálne aktivity svojich členov (napr. práca s mládežou), spoločné iniciatívy tretieho sektora v SR (Agro-eko fórum), ako aj nové oblasti, ktoré neboli doteraz komplexne neriešené v treťom sektore v SR (pesticídy a pod.). V rámci programu Poľnohospodárstvo a vidiek má CEPTA dve prioritné oblasti, na ktoré sa zameriava
Viac o našich aktivitách nájdete na stránkach OZ CEPTA: www.cepta.sk
Greenpeace je medzinárodná nezisková organizácia ochrancov životného prostredia. Kancelária na Slovensku sa od roku 2014 začala venovať aj problematike ochrany včiel a následne propagácie ekologického poľnohospodárstva. Spoločným prienikom týchto dvoch tém sú pesticídy. Naším cieľom je informovať o rizikách, ktoré chemické postreky na ochranu rastlín spôsobujú včelám, životnému prostrediu, ale aj ľudskému zdraviu. Na Slovensku chceme systematicky pracovať na presadení poľnohospodárstva, ktoré bude nielen efektívne, ale aj trvalo udržateľné a v súlade s prírodou.
Ekotrend Slovakia - Zväz ekologického poľnohospodárstva Ekotrend je mimovládna, nezisková organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá združuje viac než 80 členov - prvovýrobcov, spracovateľov, odborníkov a záujemcov o ekologické poľnohospodárstvo (ďalej len EP), predaj z dvora a trvalo udržateľný život. Organizácia vznikla začiatkom roka 1997 rozdelením osem rokov existujúceho ekologického zväzu Naturalis, na dve nezávislé organizácie: Ekotrend - asociáciu zameranú na poradenské činnosti v oblasti ekologickej produkcie, spracovania a predaja a Naturalis - asociáciu s kontrolnou a certifikačnou činnosťou v oblasti EP.
Rodinná farma v obci Horný Ohaj. Obec leží na brehoch rieky Žitavy, je miestnou časťou mestečka Vráble na trase Nitra - Levice. Praktické pestovanie tradičných druhov zeleniny a ovocia, organizovanie kurzov o histórii mlynárstva, poľnohospodárstva a trvalo udržateľnom rozvoji a ďalšie aktivity týkajúce sa alternatívnej energetiky, alternatívnej ekonomiky a LETS. Slúžia ako centrum aplikovaných inovácii a praktická základňa výuky pre záujemcov o štúdium ekologicky orientovaného poľnohospodárstva.
Oikos Oikos je občianske združenie, ktoré vzniklo z iniciatívy študentov Fakulty Ekológie a Environmentalistiky (FEE) na TEchnickej Univerzite vo Zvolene v roku 2003. Cieľom jeho vzniku a činnosti je poskytovať študentom priestor na tvorbu a realizáciu projektov študentov pod oficiálnou orgnizáciou. Je zameraná na projekty ochrany a tvorby životného prostredia, eko-aktivity študentov, vedecko-výskumnú činnosť a pod.
Ochrana dravcov na Slovensku (Raptor Protection of Slovakia - RPS) Ochrana dravcov na Slovensku (Raptor Protection of Slovakia - RPS) RPS je mimovládna organizácia - občianske združenie, ktorá sa venuje výskumu a ochrane voľne žijúcich dravých vtákov a sov na Slovensku. Skupinu pre výskum a ochranu dravcov a sov (SVODAS) založil v roku 1975 jeden z najvýznamnejších ornitológov na Slovensku Mgr. Štefan Danko. SVODAS od roku 2004 vystupuje pod názvom Ochrana dravcov na Slovensku /RPS/. RPS v súčasnosti združuje takmer 150 členov a sympatizantov z celého Slovenska.
PANGEA Občianske združenie Pangaea pôsobí v obci Nová Bošáca od roku 2010. Dlhodobým cieľom OZ je prispieť Viac na: http://ozpangaea.wordpress.com/. Fotogaléria: https://www.facebook.com/OZ.Pangaea?fref=ts
Priatelia Zeme-CEPA (ako nástupnícka organizácia CEPA, časť SEP) podporuje zmenu princípov dotačného systému v poľnohospodárstve. Dotácie stimulujúce zvyšovanie produkcie musia úplne vystriedať dotácie zamerané na zvyšovanie kvality potravín, dodržiavanie ekologických limitov v poľnohospodárstve a potravinárstve, minimalizáciu agro-chemických a energetických vstupov a na podporu udržateľného rozvoja vidieka. Pro-exportné dotácie musia byť zrušené. Tieto ciele chceme presadzovať v spolupráci s ďalšími organizáciami, ktoré sa na Slovensku zaoberajú problematikou poľnohospodárstva. Preto sme v marci 2004 iniciovali vznik Agro-ekofóra.
Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko Od roku 1993 pomáha SOVS chrániť pôvodné druhy vtákov a biodiverzitu na Slovensku. Zastupujeme Slovensko v medzinárodnej organizácii BirdLife International a sme členom Európskej skupiny proti vtáčej kriminalite. Zisťujeme príčiny úbytku vtákov a navrhujeme opatrenia na záchranu ohrozených druhov, biotopov a území. Zlepšujeme podmienky na hniezdenie, zber potravy a odpočinok vtákov. Svoju činnosť rozvíjame cez sieť regionálnych pobočiek a špecializovaných skupín. Dohliadame na dodržiavanie medzinárodných dohôd v oblasti ochrany životného prostredia a navrhujeme úpravy príslušných zákonov. Podieľame sa na posilňovaní environmentálneho povedomia ľudí s dôrazom na prácu s deťmi a mládežou. Vydávame časopis Vtáčie správy, organizujeme prednášky, exkurzie a kurzy poznávania vtákov. Združujeme viac ako tisíc členov všetkých vekových kategórií a rôznych profesií, ľudí, ktorí podporujú ochranu vtáctva finančne alebo dobrovoľnou prácou.
Sloboda zvierat je dobrovoľná, nezisková, nenáboženská, ekologická organizácia pre ochranu welfare - pohody zvierat, združujúca ľudí, sympatizujúcich s jej myšlienkami. Sloboda zvierat v rámci aktivít týkajúcich sa welfare (ochrany) hospodárskych zvierat podporuje rozvoj ekologického chovu zvierat ako prijateľnej alternatívy k priemyselným konvenčným veľkochovom zvierat. Ekologický chov zvierat považujeme za chov spĺňajúci biologické fyziologické a etologické - behaviorálne potreby zvierat. V rámci svojich aktivít za podporu ekologického farmárstva:
Cieľom združenia je podporovať všetky občianske iniciatívy, ktoré smerujú k zachovaniu všetkých foriem života na Zemi, k dosiahnutiu trvalo udržateľného rozvoja, ktorý by bol v súlade s prírodou, k zmene postojov obyvateľov SR pri rozhodovaní o veciach verejných a vychová a vzdelávanie všetkých vrstiev obyvateľstva v SR. Združenie sa bude osobitne zasadzovať o ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva v podtatranskej oblasti. Dlhodobá vízia občianskeho združenia je zadefinovaná v "Programe obnovy krajiny v podtatranskom regióne", ktorý sa skladá z nasledovných častí:
V Zaježovej pôsobia dve občianske združenia, ktoré úzko spolupracujú. Pospolitosť pre harmonický život (PHŽ) vznikla v období, keď tu bolo len minimum novousadlíkov. Časom sa aj vďaka jej aktivitám sformovala skupina prisťahovalcov, ktorí sa aktívne zapájajú do jej programov. Postupne preberali lokálne iniciatívy PHŽ a v roku 2000 si za jej asistencie založili vlastné, komunitné OZ Zaježová. Doteraz na mnohých programoch intenzívne spolupracujú, vo všeobecnosti je však PHŽ zameraná "navonok" a OZ Zaježová "dovnútra". Prírodné poľnohospodárstvo - prakticky skúšame postupy prírodného (resp. organického) poľnohospodárstva. Súčasne oživujeme niektoré tradičné poľnohospodárske postupy. Väčšina novousadlíkov sa snaží o samozásobenie zeleninou a ovocím, samozrejmosťou je nepoužívanie chémie a šetrný prístup k prírode. Experimenty s rôznymi alternatívnymi postupmi robíme individuálne, no vymieňame si skúsenosti aj pomoc.
Cieľom o.z. je environmentálna výchova a osveta, krajinnoekologický výskum a praktická ochrana prírody a krajiny. Semináre, krúžky, vydávanie literatúry venovanej hľadaniu environmentálne priaznivejších postupov v poľnohospodárstve, turizme, atd. (napr. Revolúcia jednej slamky, Agroenvironmentálne programy pre SR, Zachráňme vysoké hory Slovenska, Zelená budúcnosť). Živá planéta spracovala prvý návrh agroenvironmentálneho programu pre SR, ktorý bol do určitej miery využitý pri návrhu AEP z dielne Ministerstva podohospodarstva (voči ich výslednej, menej účinnej verzii máme výhrady). Tiež sme navrhli AEP pre lokalitu Horná Chrapková - Vrchdetva v CHKO BR Poľana. Konzultujeme tvorbu územných plánov, monitorujeme stav prírody a krajiny v regióne Piešťan. Výsledky práce členov a sympatizantov o.z. možno nájsť v R-USES bývalého okresu Trnava, aj v M-USES Piešťany (do M-USES prevzaté bez uvedenia autorov). K činnostiam o.z. patrí pro-environmenálny občiansky aktivizmus, napr. otázka výrubov na lokalite Heinola, ochrana drevín v parkoch, výsadba stromov, monitoring a ochrana genofondových lokalít, zapájanie verejnosti do ochrany ŽP aj ochrany zdravia, napr. problém nie tak dávneho tlaku na centralizované zásobovanie školských jedální.
Činnosť Naša filozofia Skutočná zmena prichádza zvnútra. Transformáciou nášho bytia, vedomia a mysle. Ekonomické a politické systémy ako aj technológie odrážajú len stav nás samých. Naše chápanie sveta, prírody a vlastnej existencie.
Naše poslanie
Učenie ponímame ako proces, ktorý môže inšpirovať a motivovať ľudí k tomu, aby sa odvážili vykročiť na cestu objavovania.. Objavovania toho, čo robí život skutočne plnohodnotným. Nedávame konečné odpovede a riešenia. Skôr sa snažíme pomôcť nájsť odpovede v každom z nás. Otvárame cestu k našej prirodzenosti, ľudskosti a k úcte k vyššiemu princípu, ktorý presahuje jedinca. Učíme vidieť javy v súvislostiach. Máme snahu nájsť rovnováhu medzi intelektom a citom. Z tohto dôvodu používame ako pedagogické prostriedky maľovanie alebo hudbu, rovnako aj fyzikálne merania. V rámci svojej činnosti prezentujeme holistickú - celostnú koncepciu environmentálnej výchovy.
Partneri Agro-eko fóra: Daphne - Inštitút aplikovanej ekológie Hlavným poslaním DAPHNE je, od začiatku vzniku organizácie v roku 1993, zachovanie biologickej diverzity a obnovenie harmónie medzi človekom a prírodou prostredníctvom ochrany a obnovy integrity ekosystémov v strednej Európe. DAPHNE realizuje projekty zamerané na ochranu travinných a mokraďových ekosystémov Slovenska. Na základe výsledkov získaných vedeckým výskumom naši odborníci pripravia optimálne obnovné a manažmentové plány, ktoré sa implementujú v úzkej spolupráci s miestnym obyvateľstvom a so správami CHÚ ŠOP SR. Dôležitou súčasťou našich projektov je aj ovplyvňovanie národnej a lokálnej politiky smerom k ochrane prírody a sprístupnenie problematiky ochrany prírody širokej verejnosti. Vďaka dobrej spolupráci na príprave programu SAPARD, bolo Daphne nominované aj za člena Monitorovacieho výboru pre program SAPARD. Eva Viestová, v súčasnosti, zastupuje Agro-eko fórum aj v MV pre Plán rozvoja vidieka na obdobie 2004-2006.
|
Posledná úprava Utorok, 22 Marec 2016 16:22 |