Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Agro-eko fórum Mediálne výstupy
Mediálne výstupy
Agro-eko fórum podporuje petíciu proti pestovaniu GMO na Slovensku PDF Tlačiť E-mail

Po zatve 120811 pri Sliaci
Agro-eko fórum
podporilo dňa 05.12.2016 Petíciu za zdravé potraviny a Slovensko bez GMO. Podpisy pod petíciu sa zbierali viac ako tri roky a spolu s elektronickými podpismi ich je 18 402 (16 783 fyzických a 1619 elektronických). Petícia okrem zákazu pestovania GMO plodín na Slovensku požaduje ďalších 6 bodov.

Ako príklad možno uviesť stransparentnenie procesu schvaľovania GMO za prítomnosti zástupcov MVO, označovanie potravín bez GMO v rámci celého produkčného cyklu, podporu nezávislého poradenstva v SR zameraného na udržateľnú poľnohospodársku produkciu, podporu predaja z dvora, rodinných fariem a ekologického poľnohospodárstva atď.

Dňa 09.12.2016 majú členovia petičného výboru stretnutie s ministerkou pôdohospodárstva p. Matečnou, kde veríme že sa im podarí vyjednať konkrétne ciele a záväzky zo strany ministerstva. Podľa textu petície má ministerstvo pôdohospodárstva – MPRV SR do 12 mesiacov od jej odovzdania, teda do 07.11.2017 implementovať jednotlivé body do praxe. V niektorých bodoch (predovšetkým 3. a 7.) sa delí MPRV SR o kompetencie s MŽP SR, kde jednania prebehnú v budúcnosti.

Viac informácií o iniciatíve, odovzdávaní hárkov a rokvaní s ministerstvami k problematike GMO na www.vsetkoogmo.sk

Posledná úprava Štvrtok, 22 December 2016 11:41
 
Spoločná poľnohospodárska politika v EÚ 2013+ a MVO na Slovensku. PDF Tlačiť E-mail

Ako sa vyvíja prijímanie SPP – Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP – Common Agriculture policy) v EÚ? Na začiatku, koncom roka 2011 to bol relatívne dobrý návrh Európskej komisie. Potom, po politických debatách vo všetkých členských štátoch prišlo 13. marca 2013 hlasovanie Európskeho parlamentu (EP), ktorý zdecimoval ozelenenie SPP na minimum, ale neznamenal krok spat. Iniciatívy MVO k tomuto hlasovaniu nájdete TUDorazenie relatívne zelených návrhov zavŕšila Rada AGRO-ministrov EÚ dňa 19.marca 2013, výstup bol z nášho pohľadu veľmi zlý. Nasledovať bude trialóg medzi Európskou komisiou (EC), Radou AGRI-ministrov (EaR) a EP. Ako dopadnú – budeme vás informovať, ale veríme že aspoň EC bude nekompromisne presadzovať verejný záujem udržateľného hospodárenia na našich poliach, lúkach, lesoch v riekach a na vidieku ako takom.

Posledná úprava Štvrtok, 27 Jún 2013 21:16
 
Dni ekologického poľnohospodárstva na Slovensku 2005 PDF Tlačiť E-mail
Ponická Huta 28. 09. 2005 (PRIATELIA ZEME-CEPA) Od 23. septembra do 17. októbra 2005 sa na Slovensku po prvýkrát konajú Dni ekologického poľnohospodárstva. Do akcie sa zapojili ekofarmy, spracovatelia, obchody s biopotravinami, školy, občianske združenia, jednotlivci. Cieľom podujatia je predstaviť produkty ekologického poľnohospodárstva ako veľmi chutné, zdravé a bezpečné potraviny, ktoré boli prísne kontrolované v celom procese „od vidiel až po vidličku“ a informovať ľudí, kde sa dajú bioprodukty a biopotraviny získať. Mottom Dní je: „Nájdi si svojho ekofarmára!“
Posledná úprava Piatok, 16 Jún 2006 14:43
 
Mimovládne organizácie protestujú proti ožarovaniu potravín PDF Tlačiť E-mail
Banská Bystrica 04. 03. 2005 (CEPA) V mnohých krajinách Európskej únie predlžujú výrobcovia trvanlivosť potravín ožarovaním. Mimovládne organizácie upozorňujú, že existuje podozrenie, že ide o postup, pri ktorom v ožarovaných potravinách vznikajú škodlivé látky.
Posledná úprava Piatok, 16 Jún 2006 14:43
 


Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe