Otázky k filmu "Avatár" a k filmu "Nádherná zelená" |
![]() |
![]() |
![]() |
Napísal Milan Rusko | |
1. Ako podla Teba zrkadli film sucasnu situaciu vo svete jej priciny a mozne nasledky? 2. Ponuka realne riesenia, cesty k udrzatelnemu zivotu? 3. V com je jeho hlavny prinos? 4. V com su jeho hlavne slabiny? Pýta sa ... Daniel Lešinský . Odpovede: ![]() 1. Film ukazuje pretechnizované ľudstvo a ako sa technika v službách peňažných záujmov súkromnej spoločnosti používa na vykorisťovanie prírodných zdrojov, čoho dôsledkom je bezohľadné ničenie prírody, ekosystému, prírodných civilizácií a čo následne vedie aj k zabíjaniu a k vojnám.
2. Ako alternatívu film ponúka symbiózu s prírodou, napojením sa na Matku Zem, ducha predkov a duchov prírody. 3. Hlavný prínos vidím v poukázaní na to, kam vedie koristníctvo našej civilizácie a v zamyslení sa, či má cenu zvyšovať technologickú úroveň ľudstva, ak táto vedie k ničeniu prírody a k vojnám. 4. Za najväčšiu slabinu filmu považujem propagáciu násilia, ako je násilie typické v amerických filmoch aj v ich zahraničnwj politike. Násilie používa aj prírodný kmeň. Záverečný boj medzi dobrom a zlom je násilnej povahy, v úplnom rozpore s Tolstého "neprotiveniu sa zlu násilím" a Gándhího "ahinse". Čím dľa mňa tento film nemá absolútne žiadnu duchovne motivačnú hodnotu, žiadnu ideu, ktorá by mohla ľudí inšpirovať k reálnej zmene. Ďalších slabín je mnoho: Protiklad medzi odmietaním technickej civilizácie na jednej strane a použitím špičkových technológií vo filme aj pri jeho výrobe. Zobrazená dokonalá prírodná civilizácia je podstatne iná, než naša, takže je prakticky nemožné ju vytvoriť na Zemi - ďalší demotivačný prvok. Použité efekty pôsobia umelo, takže film človek vníma len ako fantáziu vzdialenú od reality. To platí aj pre spôsob života prírodnej civilizácie. Inak povedané - film je podľa mňa zámerne koncipovaný tak, aby túžba divákov po symbióze s prírodou bola vybitá fantazijným spôsobom a aby nenašla uplatnenie v reálnom živote. ![]() 1. Film humorným spôsobom ukazuje, ako je ľudstvo pretechnizované a ako sú ľudia nervózni, neprateľskí, ako sa navzájom klamú a sú pokryteckí a formálni, chamtiví a bezohľadní. Príčinu toho vidí v nedostatočnom styku s prírodou, v nedostatku úprimnosti, v nedostatku vďačnosti za dar života a v nedostatočnom vnímaní, uvedomení si toho, čo to život je. Dôsledkom sú civilizačné choroby, zamorenosť ovzdušia, otrávenosť vody a potravín, neznášanlivosť, konflikty.
2. Riešením podľa filmu je ukončenie priemyselnej éry a návrat k čistote prírody. Žiť bez peňazí, komunitným spôsobom prerozdeľovať veci. Obnova vnímania spolunáležitosti k prírode a k sebe navzájom. Potom si môžme zdokonaľovať svoje telo a svojho ducha. Telo telesnými cvičeniami doviesť až k fantastickým výkonom telesným, ducha rozvojom telepatie či jasnovidectva. Toto riešenie sa dá uskutočniť jednoduchým spôsobom - odpojením sa od systému a skupinovej atmosféry a uvedomením si skutočných hodnôt života. 3. Hlavný prínos filmu vidím v poukázaní na problémy súčasnosti, ktoré sú zakorenené v našej duši a v ukázaní možnosti nápravy vecí v nás samých už v súčasnosti pomocou odpojenia sa, teda absolútne nenásilným spôsobom. Pozitívne je, že film vidí jadro problémov vo vnútri samotnej ľudskej duše a že cesta nápravy zvnútra je veľmi jednoduchá a prostá, veľmi reálna. 4. Slabinou filmu je, že život zdravej civilizácie je po telesnej stránke znázornený ako život zvierat - spať v tráve a žiť bez akýchkoľvek hmotných stavieb. Na Zemi je to za súčasných poveternostných podmienok nereálne a zrejme ani v budúcnosti nie je potrebné vzdať sa akéhokoľvek ovplyvňovania prírody. Odpovedal ... Milan Rusko
|
|
Posledná úprava Pondelok, 15 Február 2010 07:47 |
Pridať komentár