Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Láska a internet PDF Print E-mail
Written by Milan Rusko   
Najlepšie veci v živote - láska a internet - sú zadarmo.
 
Internet, cez ktorý sa k vám tento článok dostal, je celosvetová komunikačná pavučina. Spája ľudí celého sveta, môžu sa rozprávať, vidieť, vymieňať si informácie. Z celého sveta robí jednu veľkú globálnu dedinu a to je užitočné a dobré. Pri tom nemá žiadne riadiace centrum, je to len pavučina samostatných nezávislých serverov (čiže služobníkov ľudu). Ak jeden server vypadne, pavučina si nájde inú cestu zo zdroja do cieľa a komunikácia sa nenaruší. Internet nikto nevlastní. Každý server má svojho vlastníka, ale internet nie. Internet je preto úplne zadarmo. Je to dohoda, že si ľudia chcú vymieňať informácie. To, čo platíte, platíte len za pripojenie do internetu. Ak by ste si postavili a spravovali vlastný server, máte to zadarmo, len za náklady na údržbu servera.
 
Keby napríklad mobilné telefóny fungovali podobne, každá dedina by si mohla postaviť vlastnú vysielaciu/prijímaciu stanicu, vynaložili by náklady len na vybudovanie a prevádzku stanice a potom všetky hovory by mali zadarmo. A mohli by komunikovať s ktorýmkoľvek miestom na zemi, kde majú vybudovanú podobnú stanicu. Bez poplatkov, bez toho, aby sa niekto tretí na tom obohacoval, bez toho, aby niekto zneužíval to, že ľudia komunikovať chcú. Tomu sa hovorí: Žiť lokálne, komunikovať a myslieť globálne.
 
Prečo to tak nefunguje? Proste preto, že sú tu ľudia, ktorí chcú mať zo všetkého zisk. Oni vám nedovolia postaviť si vlastnú stanicu, oni vám postavia sami, no budú od vás vyberať poplatky. A vám je to pohodlné, jednoduché a navyše, ak sa nedokážete vrámci dediny dohodnúť, potom neostáva iné, len nechať sa ovládnuť a zdierať. Oni vám povedia, že je výhodnejšie, keď sa jedna firma stará o všetky stanice naraz. Ale prečo teda sa nezaloží firma zložená zo zástupcov jednotlivých komunít? Jednoducho preto, že komunity (mestá a obce) už dávno prestali komunikovať, prestali byť bratmi a sestrami a sú si vlkmi. Teda vlci v nich vládnu a ovce sú držané v nevedomosti. A ovce sú vyciciavané, doja a doja a myslia si, že to tak má byť a inak nemôže.
 
V takejto spoločnosti potom platíme za všetko, aj za povolenie na úsmev. Hlavne však platíme za svoju neschopnosť vytvárať komunitu, neschopnosť vedieť sa dohodnúť s ľuďmi, s ktorými žijeme, za neschopnosť spojiť sa a pomáhať si. V tejto spoločnosti sme len bábkami v hre, ktorú tu hrá s nami niekto mocnejší.
 
Internet je decentralizovaný, lebo je komunitného charakteru. Ale spoločnosť, v ktorej žijeme, je silne centralizovaná korporáciami, ktoré sa obohacujú len tým, že ovládajú, že spravujú ľudí, ktorí sa nevedia spravovať sami. Oni kvôli udržaniu svojho zisku potrebujú udržať svet v hádkach a svároch podľa hesla: rozdeľuj a panuj. Nikdy nemôže byť na zemi mier, pokiaľ niekto bude chcieť niekoho ovládať.

 
Svetielkujúce domy vedľa ciest s červenými strechami vám ponúkajú lásku. Nie hocijakú amatérsku, ale profesionálnu. Samé vyškolené odborníčky vás zaučia do tajomstiev rozkoše. Samozrejme za to aj zinkasujú. Ako ináč? Veď za všetko sa platí, nič nie je predsa zadarmo. Čo ste spadli z Mesiaca? Takú dobrú vec chceli by ste zadarmo? Tak vás v tých domoch budú presviedčať. Aj by ma úplne obalamutili. Ešteže tam nechodím a viem trochu, čo znamená ľúbiť.
 
Skutočná láska od nás nepýta peniaze. Možno sa už táto láska vytráca a stáva sa ohrozeným prírodným druhom. Skutočná láska odmieta partnera kupovať, odmieta druhého vlastniť. Verte tomu, aj keby vám v televízii opak hovorili. Skutočná láska chce po nás len jedno: odovzdať sa jej, nechať ju pracovať v nás, nechať sa ňou viesť. Skutočná láska je viac, než som ja alebo ty, je to niečo veľké a tajuplné nad nami, čo z nepochopiteľných dôvodov vytvára medzi nami puto jednoty a pocit krásna. Áno, sú v nej aj zápasy, láska často bolí. Ale prečo? Všetky tie zápasy a bolesti, ktoré nám láska spôsobuje, sú len dôsledkom nášho ega a jeho túžby kupovať a vlastniť.
 
Láska nás mení k obrazu svojmu. Ak sa meniť nedáme, bolí nás to viac a láska sa komplikuje. Láska roztĺka naše ego, pocit našej výlučnosti, až na prach. Lebo až keď sme na prach roztlčení, až vtedy sa stávame ničím a s ničím stávame sa všetkým. Znovuzrodení z lásky, ako vták Fénix zo svojho popola.
 
Internet a láska majú veľa spoločného. Sú komunitného charakteru. Ľudí spájajú a nerozdeľujú. Existuje v nich prijímanie a dávanie, no nie kupovanie a vlastnenie. Neexistuje ovládanie, neexistuje vydieranie a všetci sme si rovní. Neexistuje nijaká centrálna správa a predsa to funguje. Pravda, kolujú po internete aj vírusy všelijaké škodlivé. A podobne aj v spoločnosti môžte chytiť vírus - program, ktorý zmení vaše fungovanie lásky. Takých programov tu koluje neúrekom. Máte svoj vlastný ochranný program? Chránite si lásku antivírusom? Sťahujete si pravidelné aktualizácie antivírovej ochrany lásky nie z internetu, ale z vašej komunity?
 
Last Updated on Monday, 11 December 2006 12:36
 
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie