Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Univerzita života Či čítaním článkov človek môže byť spasený?
Či čítaním článkov človek môže byť spasený? PDF Print E-mail
Written by Milan Rusko   
Či čítaním článkov človek môže byť spasený?
 
Otázka: Prečo Sedmikráska z Lúky nechodí do kostola? Odpoveď: Lebo nechce byť spasená. Žiadna (anglicky každá) Sedmikráska a žiadna (anglicky každá) Lúka nechce byť spasená.
To bol vtip. Neberte ho však vážne, lebo spasenie existuje a je to dobrá vec. Spasenie je večnosť prítomného okamžiku tu a teraz. TERAZ nie je večnosť, TERAZ je len brána k večnosti. Kto stojí a klope, bude mu otvorené. Večnosť je: Ako bolo na počiatku, i TERAZ i na veky vekov. To je večnosť tu a teraz. To je spasenie. Je to spasenie láskou, lebo bez lásky sa tam nikto nedostane.
 
Do kráľovstva nebeského, do kráľovstva večnosti prítomného okamžiku, potrebujete vízum. Bez víza vás tam nepustia, aby sa tam nedostali nehodní teroristi. Vízum má sedem strán. Prvá sa volá Načúvanie, druhá Odovzdanie, tretia Všeprijatie, štvrtá Odpustenie, piate Prianie dobra nepriateľom, šiesta Sebaprijatie a siedma Absolútne Dobro. Niekto ich má aj poprehadzované alebo inak pomenované.
 
Spasenie je osobná skúsenosť, ktorú vám nikto nedá, pokiaľ vy sami nehľadáte, pokiaľ sami nechcete a pokiaľ sa sami pre lásku a dobro neobetujete.
 
Akákoľvek kniha, akýkoľvek článok, akákoľvek prednáška je len a len skúsenosťou toho človeka, nie vašou. Ale môže vás inšpirovať, môže vo vás zarezonovať, môže vo vás niečo prebudiť. Môže spôsobiť začiatok, ale pokračovaníe je vo vašich rukách, presnejšie vnútrach.
 
Ak čítate článok ako nejakú dogmatiku, ako nejaké poučky alebo príručky, ako kuchársku knihu, k spaseniu nedôjdete. Iba čo vás to pomýli a odvedie od vlastnej úprimnosti a samostatnej vynaliezavosti. Ale ak ste plní túžby objavovať seba samého, môže vás článok inšpirovať, prebudiť niečo, o čom aj tak viete, len ste si neboli istí. V článku to dostanete potvrdené a viete, že aj niekto iný to cíti podobne. Ak to však cítite inak, to tiež nevadí, lebo všetci sme iní a máme iné skúsenosti. Ak budete duchovný článok čítať ako dogmatiku, ako poučky, nájdete v ňom chybu.
 
Ako správne písať článok? Pravda je vo vnútornom prežívaní a v priamom nazeraní skutočnosti. Ak píšem, čo vidím a cítim, neklamem. Ak k tomu pridávam logiku, môžem sa pomýliť. Ak špekulujem, pošliapal som pravdu.
 
Ako byť čítaním článkov spasený? Hľaďte na autora článku ako na seba samého. Pochopte a prežite realitu jeho skutočných prežívaní a odfiltrujte si logické konštrukcie a špekulácie. Keď takto budete hľadieť na akékoľvek písané či hovorené slovo, nikdy nebudete oklamaní. Za všetkým viďte realitu prežívania a nebude, čomu by ste protirečili.
 
 
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie